הידרותרפיה – כלי שיקום לאיזון הגוף והנפש

בבסיס הטיפול ההידרותרפי נמצאת נקודת איזון המצויה במרכז הגוף, בין פלג גוף עליון ותחתון, ומטרתה בצוע כל מיומנות פיסית ללא נזקים לשלד, שידרה ושרירים. מיומנות הציפה מחברת את המטופל למים. היכולת לשכב במאוזן ללא תנועה, ולהרגיש את הגוף ואת תנועת המים עליו, דורשת שעות מים רבות ובטחון בסגולות הפיסיקליות של המרחב.
טיפול במים

כיצד תהליך ההידרותרפיה עובד?

אותו לחץ הידרוסטטי, ששומר עלינו מנפילה, מתיחה, עומס ונזק, מצוי באופן טבעי במים, והידע להשתמש בו, יקדם אותנו בתהליך השיקומי. הנכה, שאיבד את תבנית ההליכה שלו, יוכל להשמישה במים, בגלל התנועה האיטית, והמדוייקת, שניתן לרכז במים, ללא פחד מפני נפילה. גם אם איבדתי שיוי משקל, התהליך הוא כה איטי, עד כי ניתן לשלוט בו מתוך אותו בטחון עצמי, שאבד לנו, בגלל הפגיעה.

מהי מטרת הטיפול ההידרותרפי?

גם במצב של כאב והגבלת תנועה, נשארת  מטרת הטיפול ההידרותרפי להעלות את יכולתנו הפיסית ולהשפיע על יכולתנו המנטלית. זהו תמצית השיקום.

המטופל המגיע לבריכה מלא בציפיות. ברב המקרים ניסה סוגים שונים של תרופות ומצבו לא השתפר. הוא רוצה לכאוב פחות ולהרגיש שחרור באזור הפגוע, כך שיוכל לייצר תנועה.

מצב רוחו שפוף, חיי היום יום שלו השתנו, הוא זקוק לתמיכה של הסובבים אותו, אך תוצאת הטיפול הראשון תכריע אם מצבו. שיפור, גם אם הוא זמני, ישפיע על נפשו, ויפיח בו כוח להמשך.

המשפט נפש בריאה בגוף בריא מקבל עתה יתר משמעות.

ככל שהטיפול יהיה בשלביו הראשוניים יותר, תיעשה יותר עבודה על ידי המטפל, אך תמיד  יתקיים, בו זמנית, תהליך גרוי המים ווחומם, כמו גם התנועה נגד ועם הזרם, שיוביל להפעלת הפריפריות של הגוף, ומטבע הדברים, הכיוון יהיה מרכז הגוף.

ברמה הפיסית, חשוב לכוון את כל התהליכים למרכז הגוף. מרכז הכח הפיסי והמנטלי מתרכז בו, והוא מקור הרפוי האפקטיבי בתהליך השיקומי.

כאשר מתקיים אבחון קבוע  של מטופל, על מנת לנתח את מטרות השיקום, בין אם הוא היגיע על רקע אורטופדי, נוירולוגי, נפשי, נשימתי ועוד, יש לבדוק לא רק את אזורי ורמת הכאב, טווחי התנועה של המפרק הפגוע וכח השרירים, אלא גם את יכולת ומיומנות הציפה שלו.

פרמטר זה עתיד להוות את הבסיס לתכנון השיקום ההידרותרפי.

שליטה במיומנות תאפשר להשכיב בבטחון את המטופל במנח הוריזונטלי, ולקדמו בשני המרכיבים הראשונים:כאב וגמישות. כמו כן, נוכל להקיש באמצעות רמת השליטה בציפה על מצב שרירי הבטן שלו, שיווי המשקל, היציבה, סכוי הקניית מיומנות השחייה השיקומית וכו'.

מנסיוני רב השנים, כל טיפול חייב לכלול גרוי של מרכז הגוף. הליכה היא סוג של גירוי, שחזרה עליה במים אינה מסכנת את בריאותו של אדם. תחושה של יתר שיווי משקל ויציבה תתפשט על גופו, והוא ירגיש בטוח ללכת בחוץ, כי ישלוט בנפילות ובמעידות, שהיו מנת חלקו עד היום.

זה הוא התחלת תהליך השיקום, שסופו הינו חזרה לחיי יום יום, ושמוש בהידרותרפיה כגורם מתחזק.

אל תשכח היציבה חשובה לתהליך ההחלמה אך משמעות גדולה לה גם בתחזוקה הלאה.

אולי יעניין אותך גם..

התעמלות במים בחורף

התעמלות במים בחורף

הכי כיף בחורף להתכרבל מתחת לשמיכה החמה, עם כוס שוקו לוהט וסרט טוב בטלוויזיה ופחות לצאת החוצה ולעשות ספורט רק שלגוף שלנו לא כל כך משנה אם חורף או קיץ. הוא זקוק לפעילות גופנית – להפעיל את השרירים, לשמן את המפרקים ולחזק את הלב. כשנכנעים לעייפות ולמזג האוויר הסגרירי ולא מפעילים את הגוף מתחילות הבעיות!

להמשך קריאה »
התעמלות במים

התעמלות במים – הספורט המומלץ לבעלי עודף משקל

פעמים רבים, אנו נשאלים מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאדם שסובל מעודף משקל. במקרה כזה, כדאי לזכור שאנשים בעלי עודף משקל מתקשים בפעילות אירובית בגלל העומס שנוצר על המפרקים ומערכת הנשימה. כל פעילות שכזו מצריכה מהם מאמץ מוגבר שכרוך בכאב, תסכול והזעה מוגברת, לכן פעמים רבות הם נמנעים מלעסוק בפעילות גופנית, מה שעלול להוביל לעלייה נוספת במשקל ולתחושת ייאוש ותסכול.

להמשך קריאה »
התעמלות במים לגיל השלישי

התעמלות במים לגיל השלישי

אחת הבעיות של בני הגיל השלישי הוא מיעוט בפעילות גופנית בגלל מחלות כאלו ואחרות, בעיות במפרקים, לחץ דם וסכרת לא מאוזנת שעלולים לגרום לסחרחורות ומעל לכל – החשש מנפילה שעלולה לגרום לפציעות וחבלות שקשה להתאושש מהן.

להמשך קריאה »
חוג שחייה לילדים

מה הקשר בין חוג שחייה לביטחון עצמי אצל ילדים?

בגלל שהייה ממושכת בבית, מול טלוויזיה ומחשב, מספר רב של ילדים סובלים מחגורת כתפיים חלשה, מכיוון שבמקום לשחק בגני שעשועים, המחזקים את השרירים ומטפחים פעילות חברתית. לכן, יש לנו ילדים יותר חכמים, אך פחות חזקים ומפותחים פיזית ומנטלית.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה

איך לשחרר שרירים תפוסים

למה מנוחה לא עוזרת עם שרירים תפוסים (ומה כן עוזר) פעמים רבות כשחשים כאב בשרירים, כלומר השרירים "תפוסים", התגובה המיידית היא לשכב ללא תנועה ולהמתין שהכאבים יחלפו, בד"כ בליווי משככי כאבים ולעיתים גם זריקות שמשחררות את השרירים באופן מלאכותי.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה - גלגל הצלה

הידרותרפיה בכפר סבא

גלגל הצלה הינו מרכז הידרותרפי ופיזיותרפי, לשיקום  תינוקות, נוער ומבוגרים באמצעות שחייה טיפולית, טיפולי הידרותרפיה, פיזיותרפיה ועוד. המרכז הוקם על-ידי גבי טפרברג בשנת 1990. במרכז קיימות שתי בריכות מקורות ומחוממות, הפועלות בכל ימות השנה, וקליניקות לטיפול רפואי ופרא-רפואי, הנותנות מענה משולב לכל פתולוגיה, תחת קורת גג אחת!

להמשך קריאה »
לימוד שחיה לילדים

הקשר בין שיווי משקל לביטחון עצמי אצל ילדים

כאשר ילד ששיווי המשקל שלו לא מפותח בהתאם לגילו – הוא ירבה ליפול, יתקשה במשחקי כדור ויחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו פעילות מאתגרת וברור שלא יהיה מוכן לעסוק בפעילות גופנית ויתכן גם שיהיה מושא ללעג, מה שעלול להוביל לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו.

להמשך קריאה »
לימודי שחייה

למה כדאי ללמוד שחייה אצל מאמנים הידרותרפיסטים

לימוד שחייה הוא מעבר לטכניקה פשוטה, והוא תלוי במידה רבה במתאמן.ת: מה מצב השרירים, המפרקים, האם יש חולשה בחגורת הכתפיים, איך הגמישות. כאשר המפרקים נוקשים (כתוצאה מחוסר אימון, או מהגיל) יש יותר פחד ורתיעה ממים ולכן יהיה קושי לייצר תנועה במים, ולכן כדאי שהמאמן שלכם יהיה גם הידרותרפיסט שיעזור לכם לבנות את הכושר הנדרש לטובת לימוד שחייה.

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן