הידרותרפיה

הידרותרפיה נשענת על עקרונות הפיזיותרפיה, המיושמים במים, ומנצלת, בנוסף, את יתרונות המים לתועלתו של המטופל. (חום המים, תחושת נעימות, לחץ הידרוסטאטי ששומר על הגב,המפרקים והשרירים מפציעות ונזקים). הידרותרפיה רואה את האדם כמכלול אנושי, ובו הלקוי, שדורש טיפול.

 

עקרונות כללים

בהידרותרפיה הטיפול ניתן ומיושם בבריכת שחייה טיפולת או שיקומית בעלת תכונות תכנוניות ספציפיות לטיפול הידרותרפי (למשל: גובה אחיד שמאפשר עבודה נכונה של ההידרוטרפיסט אל המטופל, מערכת חימום, מידות ייעודיות וכולי). השיטה מנצלת את תכונות הפזיות של המים (חום המים, תחושת נעימות מרגיעה ומשחררת, לחץ הידרוסטאטי והפחתת משקל המטופל).

הידרותרפיה משמשת כטכניקת טיפול בפתולוגיות שונות דוגמת: כאבי מפרקים, פריצת דיסק, בעיות ניווניות בשלד ובמערכת השרירים, פרקינסון, הפרעות קשב חיזוק חגורת כתפיים, חיזוק שרירים ושיקום גב. כאשר,המטרתו של הטיפול ההידרותרפי היא עצירת ההידרדרות הפיזיולוגית, ההפחתת כאב, וביסוס מערכת השרירים שתתמוך ותסייע בעתיד לשלד בעבודתו.

תכונות המים

טיפולי הידרותרפיה נעשה כולו בבריכת מים. למים יש תכונות מרכזיות

שתורת ההידרותרפיה מנצלת לתועלתה. אנו יודעים כי כאשר אדם או המטופל נמצאים במים גופם מאבד

כ- 2/3 ממשקלו על הקרקע. כך קל יותר להשכיבו במנח הוריזונטלי, ולטפל בכאב הגב ,

המפרקים או בפציעות מהם הוא סובל ללא לחץ על עמוד השדרה, ויתר המפרקים שמסביבו.

הלחץ ההידרוסטטי משפיע על המטופל בשמירה על היציבות שלו במים; כלומר,

המטופל בשיטת ההידרותרפיה אינו מאפשר לגוף ליפול או לאבד את שיווי המשקל.

הלחץ ההידרוסטטי עולה ככל שמעמיקים; זוהי אחת הדרכים להעלות את העומס על בית החזה.

לפיכך, צלילה ותרגילים מתחת למים ישפרו את המערך הנשימתי, ואת היכולת להתנגד לגורמי מחלות למיניהן.

ברמה התפקודית הלחץ ההידרוסטטי מסייע במניעת התהוות של בצקות,

בסילוק פסולת ונוזלים מצטברים, והארכת שרירי הנשימה.

המים החמים בהם מתבצע הטיפול מרפים את השרירים המכווצים מסביב למקום הכואב,

ומביאים להקלה מיידית, שתלך ותתארך עם הזמן. הם מדכאים את מערכת העצבים הסימפטטית,

שאחראית על קצב הלב, ופועלים במקביל ללחץ ההידרוסטטי, בהעלאה של לחץ הדם.

טיפול הידרותרפיה

 ההידרותרפיה נותנת מענה שיקומי, כשהגוף כואב, גם בגלל הטראומה, וגם בגלל התקצרות שרירית נלווית, המים הם מרחב טוב לטיפול מרפא. שימוש בזרם המים, בזרם נגדי, במערבולת מלאכותית ובמניפולציות במים, הם אמצעים לשחרור ושיפור תנועה. ההידרותרפיה פועלת בצורה פיזית על המטופל, ומשתמשת בכוח המים למתיחות שרירים והפעלת מפרקים. כאשר המטרה המרכזית היא שיפור יכולת התנועה, וחיזוק מערכת שיווי המשקל והיציבה, שהיא הראשונה להיפגע, במשבר פיזיולוגי דוגמאת: פריצת דיסק, כאב גב, בלט דיסק, חולשה בחגורת הכתפיים ועוד.

 אוכלוסיית היעד לטיפול הידרותרפיה


אוכלוסיית היעד לטיפול הידרותרפיה הינה רחבה מאוד וזאת בשל הטכניקות המיושמות בטיפול הידרותרפי ובשל האופי המיוחד של כול טכניקה. (ג`אהרה, ריקוד מים,וואטסו וכמו כן מודלים טיפוליים שנבנו במרכז גלגל הצלה בשיתוף עם קופות החולים).

 

אנחנו מאמינים, כי הגוף והנפש קשורים ומשפיעים זה על זה, ולכן הטיפול שאנו מעניקים במרכז הינו פסיכו-מוטורי ושואף להקיף באופן הוליסטי את המטופל, על מנת לשקם את גופו כמו גם את נפשו.