טיפול במים

המים הם המרחב הטבעי והנכון ביותר עבור האדם, והם מציעים, בסביבתם הייחודית, אין ספור אפשרויות להקלה ולריפוי, עוד טרם ללידה ועד לסוף החיים. לראייה, במהלך תשעת חודשי ההריון, מוכל התינוק ברחם אמו- בתוך שק מי השפיר. המים מאפשרים חוויה של חוסר עומס על המפרקים העדינים ובעיקר לא על עמוד השדרה שלו. עם התפתחותו, האם מרגישה ואף יכולה לראות לא פעם את תנועותיו של התינוק בתוך בטנה, כאשר הבטן העגולה זעה ומשתנה תדיר.
טיפול במים

טיפול במים בהריון

לאחר שנולד התינוק, עשויים הוריו להבחין כי כל מגע של תינוקם עם מים- אמבטיה או אפילו שטיפה במים זורמים, כרוכים בגירוי הגפיים ומובילים לתנועות של מוטוריקה תת-הכרתית, שתפקידה לחזק את שריריו ולפתח את יציבתו.

לא בכדי מהווים המים סביבה כה נוחה ונעימה עבור האדם- הוא מאבד שני שלישים ממשקלו, ובעודו נע בקלילות, הלחץ ההידרוסטטי, שהינו תכונה פיסיקלית של הנוזל, שומר עליו מפני נפילות, תנועות פתאומיות, מתיחות, התכווצויות ועוד.

טיפול במים לטיפול במחלות

תכונות המים, המאפשרות ציפה קלה בתוכם, תנועה נתמכת, מניעת נפילות, התכווצויות וכן הלאה, הופכות את המרחב האקוואטי, למקום האידאלי לטיפול בשלד, בשדרה ובשרירים. פתולוגיות שונות כמו טרשת נפוצה, אשר גורמת לנוקשות התנועה עקב התנוונות השרירים, או פרקינסון, מחלה המאופיינת ברעידות בלתי רצוניות של השריר, וגם לנוקשות היציבה והתנועה, מטופלות בעזרת המים. חולים רבים מעידים על פליאתם כאשר הם צועדים בתוך המים, מרגישים קלילים וחווים שליטה מחודשת על גופם. החזרת התנועה לגוף, הריקוד עם המים והיכולת לשלוט בשרירים ולכוונם מובילים להטבה רבה במחלות חשוכות מרפא מסוג זה.

גם במקרים אחרים, כגון חולי הסכרת ואנשים שעברו אירוע מוחי, ואשר זרימת הדם בגפיים התחתונות שלהם נפגעה- חווים המשתקמים יכולת להפעיל את הגוף ולהגיע למאמץ אירובי, שכה חשוב ללב ולריאות.

הידרותרפיה

לטיפול במים קוראים הידרותרפיה, ואין זאת כי שמו הולך לפניו, בשל הפלאות שהוא עושה לגוף האדם החולה.

המקרה של רז

מקרהו של רז, (שם בדוי), יוכיח מהות השקום ההידרותרפי, תוך שמוש במרחב המים ובתכונות הפיסיקליות של המים להפחתת כאב, שיפור טווחי תנועה, וקיצור משך תהליך הרפוי לעומת שיטות אחרות כמו פיזיותרפיה, מנוחה, טפול תרופתי ,ניתוח  וכו'.

רז, איש הייטק, בשנות השלושים לחייו, היה רץ מרתון.

כל שבוע רץ כ-30 ק"מ, בין אם היה בארץ או בחו"ל,  בריא או חולה, עסוק או פנוי.

באחת מריצות השטח, נתקל באבן, נפל, ומתח את הרצועות החיצוניות של קרסול ימין, מה שקרוי בשפה  המקצועית   טלופיבולר קדמי, טלופיבולר אחורי וקלקיאופיבולר , ובשפה העממית "נקע".

פרט לכאב הבלתי נסבל, לא יכול היה, רז, לדרוך על כף הרגל הפגועה, נאלץ להשתמש בקביים, ולהפסיק את הפעילות הגופנית, אליה היה "מכור".

כל פצוע, פרט לרז, היה ממלא את הנחיות הרופא, נח, וממעט להניע את האזור.

טעות!!!!!

תנועה, ללא עומס על כף הרגל,  מזרימה דם וחמצן לאזור הפגוע, ועם הדם הורידי מפנה חומרי פסולת.

במים, במצב הוריזונטלי, ללא לחץ על עמוד השדרה ועל כף הרגל, יש אפשרות להניע את הקרסול,  "לשמן" את המפרק, ואף ללכת, בגלל אבוד המשקל הקרדינלי, תוך שימור תבנית הליכה נורמלית, בלי נזק לרגל השנייה ולעמוד השדרה.

השקום מהיר יותר, כואב פחות, ומפיח כל רצון בספורטאים, שתקופת השבתה מדכאת אותם.

תוך שבועיים, חזר רז לרוץ בהדרגה, למרות, שהפרוטוקול הרפואי ממליץ על שקום של 6 שבועות.

אולי יעניין אותך גם..

התעמלות במים בחורף

התעמלות במים בחורף

הכי כיף בחורף להתכרבל מתחת לשמיכה החמה, עם כוס שוקו לוהט וסרט טוב בטלוויזיה ופחות לצאת החוצה ולעשות ספורט רק שלגוף שלנו לא כל כך משנה אם חורף או קיץ. הוא זקוק לפעילות גופנית – להפעיל את השרירים, לשמן את המפרקים ולחזק את הלב. כשנכנעים לעייפות ולמזג האוויר הסגרירי ולא מפעילים את הגוף מתחילות הבעיות!

להמשך קריאה »
התעמלות במים

התעמלות במים – הספורט המומלץ לבעלי עודף משקל

פעמים רבים, אנו נשאלים מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאדם שסובל מעודף משקל. במקרה כזה, כדאי לזכור שאנשים בעלי עודף משקל מתקשים בפעילות אירובית בגלל העומס שנוצר על המפרקים ומערכת הנשימה. כל פעילות שכזו מצריכה מהם מאמץ מוגבר שכרוך בכאב, תסכול והזעה מוגברת, לכן פעמים רבות הם נמנעים מלעסוק בפעילות גופנית, מה שעלול להוביל לעלייה נוספת במשקל ולתחושת ייאוש ותסכול.

להמשך קריאה »
התעמלות במים לגיל השלישי

התעמלות במים לגיל השלישי

אחת הבעיות של בני הגיל השלישי הוא מיעוט בפעילות גופנית בגלל מחלות כאלו ואחרות, בעיות במפרקים, לחץ דם וסכרת לא מאוזנת שעלולים לגרום לסחרחורות ומעל לכל – החשש מנפילה שעלולה לגרום לפציעות וחבלות שקשה להתאושש מהן.

להמשך קריאה »
חוג שחייה לילדים

מה הקשר בין חוג שחייה לביטחון עצמי אצל ילדים?

בגלל שהייה ממושכת בבית, מול טלוויזיה ומחשב, מספר רב של ילדים סובלים מחגורת כתפיים חלשה, מכיוון שבמקום לשחק בגני שעשועים, המחזקים את השרירים ומטפחים פעילות חברתית. לכן, יש לנו ילדים יותר חכמים, אך פחות חזקים ומפותחים פיזית ומנטלית.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה

איך לשחרר שרירים תפוסים

למה מנוחה לא עוזרת עם שרירים תפוסים (ומה כן עוזר) פעמים רבות כשחשים כאב בשרירים, כלומר השרירים "תפוסים", התגובה המיידית היא לשכב ללא תנועה ולהמתין שהכאבים יחלפו, בד"כ בליווי משככי כאבים ולעיתים גם זריקות שמשחררות את השרירים באופן מלאכותי.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה - גלגל הצלה

הידרותרפיה בכפר סבא

גלגל הצלה הינו מרכז הידרותרפי ופיזיותרפי, לשיקום  תינוקות, נוער ומבוגרים באמצעות שחייה טיפולית, טיפולי הידרותרפיה, פיזיותרפיה ועוד. המרכז הוקם על-ידי גבי טפרברג בשנת 1990. במרכז קיימות שתי בריכות מקורות ומחוממות, הפועלות בכל ימות השנה, וקליניקות לטיפול רפואי ופרא-רפואי, הנותנות מענה משולב לכל פתולוגיה, תחת קורת גג אחת!

להמשך קריאה »
לימוד שחיה לילדים

הקשר בין שיווי משקל לביטחון עצמי אצל ילדים

כאשר ילד ששיווי המשקל שלו לא מפותח בהתאם לגילו – הוא ירבה ליפול, יתקשה במשחקי כדור ויחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו פעילות מאתגרת וברור שלא יהיה מוכן לעסוק בפעילות גופנית ויתכן גם שיהיה מושא ללעג, מה שעלול להוביל לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו.

להמשך קריאה »
לימודי שחייה

למה כדאי ללמוד שחייה אצל מאמנים הידרותרפיסטים

לימוד שחייה הוא מעבר לטכניקה פשוטה, והוא תלוי במידה רבה במתאמן.ת: מה מצב השרירים, המפרקים, האם יש חולשה בחגורת הכתפיים, איך הגמישות. כאשר המפרקים נוקשים (כתוצאה מחוסר אימון, או מהגיל) יש יותר פחד ורתיעה ממים ולכן יהיה קושי לייצר תנועה במים, ולכן כדאי שהמאמן שלכם יהיה גם הידרותרפיסט שיעזור לכם לבנות את הכושר הנדרש לטובת לימוד שחייה.

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן