כוסות רוח לכאבי גב

כוסות הרוח יוצרות שאיבה מוגברת של דם באזור ההצמדה שלהן עם הגוף, מסמנות את נימי הדם כנקודת שאיבה ומהוות פתרון מידי לכאב ואי נוחות.
כוסות רוח לכאבי גב

מה עושות כוסות רוח?

השימוש בכוסות רוח ככלי טיפולי התחיל לפני כ-2000 שנה. הוא היה נפוץ באירופה, והתאים, כמעט, לכל בעיה, של שלד, שידרה, שרירים, ומערכת הנשימה.

בואו נחשוב לרגע –  התעוררנו עם כאב בכתף, התנועה התת הכרתית שלנו, היא להניח את היד על המקום הכואב, לעסות אותו, "לגבס" אותו וללחוץ עליו, בתקווה  לייצר הקלה.  איננו מודעים לכך, שבזמן כאב, אנו משתדלים לא להניע את האזור מפחד להחמרה בכאבים. חוסר בתנועתיות  גורמת להאטה בזרימת הדם בכלל ובאזור הרגיש בפרט. מגע כלשהו על העור באזור הפגוע, גורם לזרימת דם מחודשת, משלוח חדש של חמצן בדם וסילוק של חומרי פסולת כמו חומצת חלב.

מתברר, שכוסות הרוח עושות פעולה זהה, כאשר הן יוצרות שאיבה מוגברת של דם באזור ההצמדה שלהן עם הגוף, מסמנות את נימי הדם כנקודת שאיבה ומהוות פתרון מידי לכאב ואי נוחות.

אנו ננסה להוכיח במאמר זה, כי שלוב נכון של כמה סוגי טיפולים, יוביל את המטופל להחלמה. שלוב קבוע הנו תנאי לתחזוקה, הבנת הגוף, ודו קיום עם הכאב.

עוד בתקופת הרמב"ם,  נוכחו לדעת, באופן מקרי, שחימום הכוס, יוצר בה תת-לחץֿ ובהצמדה ניסיונית לעור, נוצרת פעולת שאיבה של הדם מתחתיו, עד ליצירת שטפי דם, שנעלמים לאחר כמה ימים.  הווה אומר, שפעולה אגרסיבית של זרימת דם, מחממת את האזור, מייצאת חומרי פסולת ורעלים, משפרת את מערכת ההובלה בגוף, ומאפשרת לתאי הדם לפעול.

במילים אחרות, אזור הכאב היה מקובע, והאצה במערכת ההובלה של הדם, מאפשרת תנועה משומנת ומחודשת, שמהווה תנאי ראשון לשיקום. אותה כתף, שאי אפשר היה להזיז  בבקר, שומנה והיא עתה מתפקדת.

כוסות רוח יתרונות

הרפואה הסינית הפכה את כוסות הרוח לשיטה, המחליפה את הכדורים והזריקות, שהנם חלק בלתי נפרד מהרפואה המערבית.

כיום ממליצים במוסדות הרפואיים על כוסות הרוח, בשילוב  עם תרופות, ובנשימה אחת עם מחטים סיניות ומערביות, שיאצ'ו, פלדינקרייז והידרותרפיה.

ולכן והיעיל ביותר: שילוב שלושת השיטות – הידרותרפיה, פיזיותרפיה וכוסות רוח.

אם נשווה את מטרות הטיפול של השיטות, נראה קווים זהים רבים. שלושתן מטפלות בכאב, בתנועה, בטווח תנועה ובחיזוק השרירים.

בתחילת התהליך השיקומי, מרחב המים הוא האפקטיבי ביותר למטופל, כיון שיש ניצול מושלם של יתרונות המים, לטובתו. הוא מאבד ממשקלו, אין עומס על המקום הכואב, שימוש בלחץ ההידרוסטטי של המים השווה בכל מקום, כמו גם  השימוש בזרם הנגדי המסייע לעסות את שכבת העור העליונה.  כל אלה  עוזרים להוריד את המתח בשריר, להרפות אותו ולהפחית את הכאב.

שילוב כוסות רוח עם טיפול הידרותרפיה

בשלב השני, ישולבו כוסות הרוח עם ההידרותרפיה, כדי להאיץ את מחזור הדם ולשפר את הובלת החומרים מהחוץ פנימה. רק בשלב השלישי, תיכנס הפיזיותרפיה לתמונה, ותאפשר השלמת ההגמשה וההנעה של המפרק.

לסיכום: תכנון וחלוקה נכונה בין שלושת סוגי הטיפולים,  יכולים  לקצר את הדרך לתפקוד פונקציונלי תקין.

​ב"גלגל הצלה" שילוב הוא מפתח לכל המודלים הטיפוליים, שפותחו במקום. ברור כי השלב הראשון לריפוי יהיה הפחתת כאב. רק בשלב השני אנו מטפלים בהגמשה, טווח תנועה ורוטציות ובשלב השלישי מחזקים את השרירים של האזור החלש ונותנים פלטפורמה לתחזוקה.

המטופל, העובר אבחון בפגישה הראשונה, יבין, שהטיפולים העתידיים להבראתו, יחולקו לפי מצבו. ברוב המקרים, ההתחלה היא בשילוב של כוסות רוח עם טכניקות להרגעה כמו וואטסו, ג'יהארה במים ועיסוי רפואי מחוץ למים. כשניתן לראות כי המטופל מרמז על אופטימיות מנטלית ופיזית עוברים לשלוב של הפיזיותרפיה בתכנית.

אולי יעניין אותך גם..

התעמלות במים בחורף

התעמלות במים בחורף

הכי כיף בחורף להתכרבל מתחת לשמיכה החמה, עם כוס שוקו לוהט וסרט טוב בטלוויזיה ופחות לצאת החוצה ולעשות ספורט רק שלגוף שלנו לא כל כך משנה אם חורף או קיץ. הוא זקוק לפעילות גופנית – להפעיל את השרירים, לשמן את המפרקים ולחזק את הלב. כשנכנעים לעייפות ולמזג האוויר הסגרירי ולא מפעילים את הגוף מתחילות הבעיות!

להמשך קריאה »
התעמלות במים

התעמלות במים – הספורט המומלץ לבעלי עודף משקל

פעמים רבים, אנו נשאלים מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאדם שסובל מעודף משקל. במקרה כזה, כדאי לזכור שאנשים בעלי עודף משקל מתקשים בפעילות אירובית בגלל העומס שנוצר על המפרקים ומערכת הנשימה. כל פעילות שכזו מצריכה מהם מאמץ מוגבר שכרוך בכאב, תסכול והזעה מוגברת, לכן פעמים רבות הם נמנעים מלעסוק בפעילות גופנית, מה שעלול להוביל לעלייה נוספת במשקל ולתחושת ייאוש ותסכול.

להמשך קריאה »
התעמלות במים לגיל השלישי

התעמלות במים לגיל השלישי

אחת הבעיות של בני הגיל השלישי הוא מיעוט בפעילות גופנית בגלל מחלות כאלו ואחרות, בעיות במפרקים, לחץ דם וסכרת לא מאוזנת שעלולים לגרום לסחרחורות ומעל לכל – החשש מנפילה שעלולה לגרום לפציעות וחבלות שקשה להתאושש מהן.

להמשך קריאה »
חוג שחייה לילדים

מה הקשר בין חוג שחייה לביטחון עצמי אצל ילדים?

בגלל שהייה ממושכת בבית, מול טלוויזיה ומחשב, מספר רב של ילדים סובלים מחגורת כתפיים חלשה, מכיוון שבמקום לשחק בגני שעשועים, המחזקים את השרירים ומטפחים פעילות חברתית. לכן, יש לנו ילדים יותר חכמים, אך פחות חזקים ומפותחים פיזית ומנטלית.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה

איך לשחרר שרירים תפוסים

למה מנוחה לא עוזרת עם שרירים תפוסים (ומה כן עוזר) פעמים רבות כשחשים כאב בשרירים, כלומר השרירים "תפוסים", התגובה המיידית היא לשכב ללא תנועה ולהמתין שהכאבים יחלפו, בד"כ בליווי משככי כאבים ולעיתים גם זריקות שמשחררות את השרירים באופן מלאכותי.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה - גלגל הצלה

הידרותרפיה בכפר סבא

גלגל הצלה הינו מרכז הידרותרפי ופיזיותרפי, לשיקום  תינוקות, נוער ומבוגרים באמצעות שחייה טיפולית, טיפולי הידרותרפיה, פיזיותרפיה ועוד. המרכז הוקם על-ידי גבי טפרברג בשנת 1990. במרכז קיימות שתי בריכות מקורות ומחוממות, הפועלות בכל ימות השנה, וקליניקות לטיפול רפואי ופרא-רפואי, הנותנות מענה משולב לכל פתולוגיה, תחת קורת גג אחת!

להמשך קריאה »
לימוד שחיה לילדים

הקשר בין שיווי משקל לביטחון עצמי אצל ילדים

כאשר ילד ששיווי המשקל שלו לא מפותח בהתאם לגילו – הוא ירבה ליפול, יתקשה במשחקי כדור ויחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו פעילות מאתגרת וברור שלא יהיה מוכן לעסוק בפעילות גופנית ויתכן גם שיהיה מושא ללעג, מה שעלול להוביל לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו.

להמשך קריאה »
לימודי שחייה

למה כדאי ללמוד שחייה אצל מאמנים הידרותרפיסטים

לימוד שחייה הוא מעבר לטכניקה פשוטה, והוא תלוי במידה רבה במתאמן.ת: מה מצב השרירים, המפרקים, האם יש חולשה בחגורת הכתפיים, איך הגמישות. כאשר המפרקים נוקשים (כתוצאה מחוסר אימון, או מהגיל) יש יותר פחד ורתיעה ממים ולכן יהיה קושי לייצר תנועה במים, ולכן כדאי שהמאמן שלכם יהיה גם הידרותרפיסט שיעזור לכם לבנות את הכושר הנדרש לטובת לימוד שחייה.

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן