מודל שיקום מתחת למים

גלגל הצלה

מודל שיקום מתחת למים

רקע:
הרעיון לפתח טיפול חדש לבעיות שלד, שידרה ושריר בהידרותרפיה, עלה כשהגעתי, לא פעם, למבוי סתום והרגשתי חסרת אונים ומתוסכלת כאשר המטופל המשיך לסבול מכאב למרות כל מה שניסיתי. השתמשתי בכל שיטה יצירתית ומסורתית, אך לא מצאתי פתרון לכאב, להגבלה בטווחי התנועה, לקושי בהתנהלות בחיי היום יום, ולמצב הרוח הירוד של המטופלים.

 גם כיום, כאשר אני שוהה שעות רבות במים, אין תנועה שאינה מוכרת לי וגורמת לי לחשוב כיצד לנצל אותה לשימוש בתהליך השיקומי. כך היה לפני כשנה, כשהבנתי שהשימוש ב-3 גפיים בו זמנית יעלה את האפקטיביות של העיסוי, המתיחה והשחרור, ויביא הקלה מהירה יותר למטופלים.

מאוחר יותר, כשחיפשתי את התיזמון הנכון להתחיל את שלב חיזוק השרירים, יכולתי להשתמש בשיטה הזו, כחלק המכין של הטיפול, והצלחתי להביא את המטופל מהר יותר, ובקצב נכון יותר להבראה. תמיד ידעתי, שמתחת למים, ניתן להפיג כאב טוב יותר, לשחרר מפרק לתנועה מהר יותר, ולהשיג הקלה מנטלית מן המתח שהפתולוגיה כופה עלינו.

המטפלים מכירים את הילדים, המגיעים אלינו עם אוטיזם, בעיות של קשב וריכוז, היפר-אקטיביות ועוד, ומחפשים באופן תת הכרתי את השלווה מתחת למים. חלקם נרגעים, כי כמות הגרויים בקרקעית הבריכה אפסית, איש לא מציק להם, והם פנויים לחשוב על עצמם.

לא פעם נאלצנו למשות ילד כזה מעומק המים, כי"שכח" לעלות למעלה לקחת אוויר…

כששהינו איתם מתחת למים, מבלי דעת, קידמנו את יכולת הדיבור (בלקויי דיבור), את החשיבה המתטימטית ואת יכולת הארגון שלהם והענקנו להם ולהוריהם אושר.

הקדמה לטיפול:

עלינו לקחת בחשבון, שמטופלים רבים נרתעים מהשהייה מתחת למים. נשים לא תרצינה לקלקל את התסרוקת… אחרים יחששו מתחושה של חנק וטביעה. לפיכך יש לחשוף אותם לאט לחיים מתחת למים.
בכל פגישה עלינו לבחור כמה תרגילי הכנה ולחזור עליהם, עד שנראה את החיבור של המטופל עם מרחב המים.

מטרות רבות נשיג בביצוע התרגילים:

  • נפח הריאות של המטופל יגדל.

  • שרירי בית החזה יתארכו.

  • תהליך החמצון ישתפר.

  • על אף שהמטופל עדיין לא צלל, הוא חזק יותר, נושם טוב יותר ומסוגל להשתמש במנגנון הנשימה ככלי להתמודדות עם מצב המתח והכאב בו הוא שרוי.

אחרי כמה דקות של תרגול, אפשר לחזור לטיפול המסורתי, שאליו המטופל שלנו רגיל: הוואטסו או הג`יהארה, המנח ההוריזונטלי על אטריות וצווארון וכו`.

המטופל שלנו, לאחר מספר פעמים של תרגילי נשימה תמימים, יעבור שינוי פיסיולוגי ומנטאלי. שרירי הנשימה שלו יהיו חזקים וארוכים יותר, וחגורת הכתפיים שלו תהיה חופשייה וגמישה יותר. מבלי דעת, יכולתו להתמודד עם הכאב והמתח בעקבות הפתולוגיה אשר שיבשה את אורח חייו, תשתפר ותנועה פשוטה של ידיים לצדדים שמביעה צורך באוויר או תחושה של סיפוק ושביעות רצון, תהיה ברת השגה.

התהליך השיקומי החדש התחיל.

מודל שיקום מתחת למים – פותח ב"גלגל הצלה" מרכז הידרותרפיה ולימודי שחייה. המודל פותח ונכתב ע"י גבריאל טפרברג ונושקה חדג`אג` בעקבות נסיון של שנים בעבודה עם מטופלים בתחום הידרותרפיה.

 

אולי יעניין אותך גם..

התעמלות במים בחורף

התעמלות במים בחורף

הכי כיף בחורף להתכרבל מתחת לשמיכה החמה, עם כוס שוקו לוהט וסרט טוב בטלוויזיה ופחות לצאת החוצה ולעשות ספורט רק שלגוף שלנו לא כל כך משנה אם חורף או קיץ. הוא זקוק לפעילות גופנית – להפעיל את השרירים, לשמן את המפרקים ולחזק את הלב. כשנכנעים לעייפות ולמזג האוויר הסגרירי ולא מפעילים את הגוף מתחילות הבעיות!

להמשך קריאה »
התעמלות במים

התעמלות במים – הספורט המומלץ לבעלי עודף משקל

פעמים רבים, אנו נשאלים מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאדם שסובל מעודף משקל. במקרה כזה, כדאי לזכור שאנשים בעלי עודף משקל מתקשים בפעילות אירובית בגלל העומס שנוצר על המפרקים ומערכת הנשימה. כל פעילות שכזו מצריכה מהם מאמץ מוגבר שכרוך בכאב, תסכול והזעה מוגברת, לכן פעמים רבות הם נמנעים מלעסוק בפעילות גופנית, מה שעלול להוביל לעלייה נוספת במשקל ולתחושת ייאוש ותסכול.

להמשך קריאה »
התעמלות במים לגיל השלישי

התעמלות במים לגיל השלישי

אחת הבעיות של בני הגיל השלישי הוא מיעוט בפעילות גופנית בגלל מחלות כאלו ואחרות, בעיות במפרקים, לחץ דם וסכרת לא מאוזנת שעלולים לגרום לסחרחורות ומעל לכל – החשש מנפילה שעלולה לגרום לפציעות וחבלות שקשה להתאושש מהן.

להמשך קריאה »
חוג שחייה לילדים

מה הקשר בין חוג שחייה לביטחון עצמי אצל ילדים?

בגלל שהייה ממושכת בבית, מול טלוויזיה ומחשב, מספר רב של ילדים סובלים מחגורת כתפיים חלשה, מכיוון שבמקום לשחק בגני שעשועים, המחזקים את השרירים ומטפחים פעילות חברתית. לכן, יש לנו ילדים יותר חכמים, אך פחות חזקים ומפותחים פיזית ומנטלית.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה

איך לשחרר שרירים תפוסים

למה מנוחה לא עוזרת עם שרירים תפוסים (ומה כן עוזר) פעמים רבות כשחשים כאב בשרירים, כלומר השרירים "תפוסים", התגובה המיידית היא לשכב ללא תנועה ולהמתין שהכאבים יחלפו, בד"כ בליווי משככי כאבים ולעיתים גם זריקות שמשחררות את השרירים באופן מלאכותי.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה - גלגל הצלה

הידרותרפיה בכפר סבא

גלגל הצלה הינו מרכז הידרותרפי ופיזיותרפי, לשיקום  תינוקות, נוער ומבוגרים באמצעות שחייה טיפולית, טיפולי הידרותרפיה, פיזיותרפיה ועוד. המרכז הוקם על-ידי גבי טפרברג בשנת 1990. במרכז קיימות שתי בריכות מקורות ומחוממות, הפועלות בכל ימות השנה, וקליניקות לטיפול רפואי ופרא-רפואי, הנותנות מענה משולב לכל פתולוגיה, תחת קורת גג אחת!

להמשך קריאה »
לימוד שחיה לילדים

הקשר בין שיווי משקל לביטחון עצמי אצל ילדים

כאשר ילד ששיווי המשקל שלו לא מפותח בהתאם לגילו – הוא ירבה ליפול, יתקשה במשחקי כדור ויחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו פעילות מאתגרת וברור שלא יהיה מוכן לעסוק בפעילות גופנית ויתכן גם שיהיה מושא ללעג, מה שעלול להוביל לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו.

להמשך קריאה »
לימודי שחייה

למה כדאי ללמוד שחייה אצל מאמנים הידרותרפיסטים

לימוד שחייה הוא מעבר לטכניקה פשוטה, והוא תלוי במידה רבה במתאמן.ת: מה מצב השרירים, המפרקים, האם יש חולשה בחגורת הכתפיים, איך הגמישות. כאשר המפרקים נוקשים (כתוצאה מחוסר אימון, או מהגיל) יש יותר פחד ורתיעה ממים ולכן יהיה קושי לייצר תנועה במים, ולכן כדאי שהמאמן שלכם יהיה גם הידרותרפיסט שיעזור לכם לבנות את הכושר הנדרש לטובת לימוד שחייה.

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן