פיברומיאלגיה

צב של כאבי שרירים מפושטים ותשישות בלתי מוסברת וקושי תנועתי, משמעות השם `פיברומיאלגיה` הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים). זהו אוסף של סימנים ותסמינים המופיעים באותו זמן. פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.
הידרותרפיה - גלגל הצלה

פיברומיאלגיה

צב של כאבי שרירים מפושטים ותשישות בלתי מוסברת וקושי תנועתי, משמעות השם `פיברומיאלגיה` הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים).
זהו אוסף של סימנים ותסמינים המופיעים באותו זמן. פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

קיים קושי להבדיל בין הפיברומיאלגיה לבין מחלת פרקים כל שהיא. תוצאת המחלה – כאב, גם, באזור המפרק עם קושי להניע אותו, ירידה בטווחי התנועה שלו וחולשה שרירית ברקמה הרכה מסביבו, יכולה לרמז, גם על דלקת פרקים.

תופעות אלו, בחלקן, אופייניות גם למחלת ה"עייפות" (CFS, ויש סברה שהלוקים במחלה, מועדים גם לחלות בפיברומיאלגיה, מפאת הקרבה הפיסיולוגית- משפחתית בין המחלות).


בתחילת התהליך חש המטופל בקושי תנועתי בחיי היום יום. הוא מייחס זאת לעייפות, וירוס, גיל התבגרות, מתח וכו`. במשך הזמן, מתפתח קושי להתחיל תנועה, או לעבור ממצב למצב, כמו מישיבה להליכה, או משכיבה לישיבה ואז מתעורר חשד, שמדובר באבחנה מסובכת יותר.

במהלך 10 השנים האחרונות, הוגדרה התסמונת בצורה טובה בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות.


תכונות אלו מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.

סיבות לפיברומיאלגיה:

 • לחץ פיסיולוגי ומנטאלי.

 • טראומה כמו תאונה, נפילה, מחלה מפרקית מוקדמת.

 • חיים בסביבה קרה ולחה באופן מיוחד.

 • מערכת חיסון חלשה.

 • הפרעות לא ממוקדות במח.

 • חוסר שינה.

 

תסמינים וממצאים:

 • כאבים בכל הגוף, מתחיל מאזור הצוואר והכתפיים ומתפשט.

 • עייפות והפרעות שינה.

 • שינויים במצבי רוחץ

 • קשיים בריכוז וביצוע מטלות מנטאליות פשוטות.

 • קהות חושים או עקצוצים באזורים שונים בגוף.

 • כאבי ראש ומיגרנות.

 • כאבי בטן ובעיות מעיים.

 • רגישות לשינויי טמפרטורה- מתבטא בשינויים בצבע העור.

 

נקודות כאב:

 • בסיס הגולגולת.

 • עמוד שידרה צווארי, בחלקו התחתון.

 • עמוד שידרה עליון.

 • עמוד שידרה חזי.

 • אזור צלע מספר 2.

 • חלק צידי של המרפק

 • חלק אמצעי של הברך ועוד.

טיפול בפיברומיאלגיה:

בשלב ראשון, רצוי לנסות לטפל במחלה ללא תרופות. ישנה אפשרות לעבור סדנאות להורדת מתח והאטת קצב החיים, לקשר בין המנטאלי לפיסי בתסמונת זו, יש משמעות אדירה. יש לתכנן את אורח החיים בקפידה. לא להעמיס מטלות, ולגרום לתסכול בחוסר יכולת לבצען.

לטיפול הפיסי בגוף יש חשיבות רבה. הטיפול ההידרותרפי ישחרר את התכווצות השרירים במקום הכאב על ידי עיסוי רפואי ומתיחות. כל אלה, יתבצעו בצורה הידידותית ביותר במים החמימים, כשהמטופל שוכב על פני המים, ללא לחץ על מפרקים, ומאבד 2/3 ממשקלו. הלחץ ההידרוסטאטי של המים תומך בגוף, ובאמצעות טכניקות הידרותרפיות של הפחתת כאב ושימון מפרקים, ניתן להגיע למצב של רוגע והקלה זמנית בתפקוד היום- יומי.

במים יכול המטופל להרגיש בריא. הוא יכול לרוץ, לשחות, לחוש את תחושת המאמץ האירובי והאנ- אירובי, ולהקנות לגוף יתרונות של הגדלה בנפח הריאות, עלייה בכושר החמצון, חיזוק שרירים וגמישות מפרקים.תחושות אלו יתמכו בניסיונותיו לנהל אורח חיים נורמלי, ובמלחמה בתוצאות הנפשיות של המחלה.
"נפש בריאה בגוף בריא" – זה המוטו. אם נאפשר למטופל מרחב, בו יוכל להתחזק פיסית, ללא כאב ונזק, הוא יתמודד עם התוצאות המנטאליות של המחלה ביתר קלות.

למחלה יש תקופות קשות בהן תופעות מחלה חמורות ומשתקות ותקופות שקטות בהן היא נמצאת מאחורי הקלעים, הטיפול המרגיע במים מחד, והכושר הגופני המושג בבריכה מאידך, יאפשרו המשך שילובו של החולה במעגל חיים נורמלי.

לנצח את מחלת הפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה המאופיינת בכאבי שרירים קבועים, בעיקר בעמוד שידרה צווארי, חגורת הכתפיים, ובשרירים האחוריים בפלג גוף תחתון.כתוצאה מכך, המחלה פוגעת בטווחי התנועה ובגמישות של המפרקים, באזורי הכאב, וגורמת לירידה בתפקוד, וקושי מנטלי ופיסי בבצוע מטלות פשוטות.שעות הפנאי נפגעות, והתחביבים הגופניים, נדחקים הצידה, כי הם גורמים ליתר כאב ותסכול.

המחקרים האחרונים מנחים את החולים לעשות פעילות גופנית אירובית קבועה, בד בבד עם מתיחות של השרירים, בעיקר האחוריים, בגלל נטייתם להתקצר ולהתכווץ, לגרום לכאבים קשים.

מטופלי הפיברומיאלגיה חיים במלחמה נפשית מורכבת. איבחון המחלה גורר קושי מנטלי לקבל אותה. הכאב, מסורבלות התנועה, בעיקר בבקר ובחורף, מדגישים את השוני ביני לבין האחרים. "כל דבר לוקח לי יותר זמן; אינני מביא את אותה תועלת למשפחה, כפי שהיה בעבר; הילדים מבחינים בשינוי".

הם חייבים לגייס את מירב כוחותיהם על מנת להציל עצמם, והתרופה הטובה ביותר היא הפעילות הגופנית, והמרחב הנעים ביותר, יהיה מן הסתם, בריכת ההידרותרפיה, שמימיה חמימים, מרגיעים, משחררים, מחזקים ומאמצים.


החולה חייב להגיע בתדירות קבועה, לפחות פעמיים בשבוע. תופעה מופלאה תיקרה, אם יתמיד לאורך כמה חודשים. הוא יתמכר למים, ולא תעמוד בפניו עוד השאלה, אם לבוא או לא.
המתאמנים בבריכה מדווחים על תחושה של חולי, חולשה ודיכאון, כשנמנע מהם, מסות אובייקיביות או סובייקטיביות להגיע לאימון. או אז עברו את המשוכה, והם יתמידו, ואף יגבירו את התדירות.

ההידרותרפיה תתבצע בשלבים הראשונים בעזרת מטפל. הוא יקנה מיומנויות של שחייה שיקומית, על מנת לשפר את הסבולת הקרדיו –ואסקולרית. הוא ימתח את המטופל, על מנת להאריך את השרירים, ולהוריד את המתח שלהם, ואם ימצא, שהמווריקה הגסה והעידנה לוקות בחסר, הוא יתכנן סט של תרגילי חיזוק, ויפקח על בצוע הדרגתי שלהם.

המטופל יקבל טיפולי וואטצ`ו, שעיקרם רוטציות בחגורת הירכיים והכתפיים, ותוצאתם תחושה של שחרור, הפרדת תנועות, שיווי משקל ויתר יציבה.רך של הגוף.

בתאור ציורי, הכוונה היא ליכולת ללכת ולהרגיש ככל האדם. אפילו את הנשימה אנו משפרים בדרך זו. החימצון יהיה אפקטיבי, השרירים יתחזקו, והמפרקים יהיו תנועתיים יותר.


פרט לנ"ל, אנו חושפים את המטופל, לשיטת הג`יהארה, שעינינה מתיחה של השרירים, על ציר האורך של הגוף. שריר ארוך, יהיה גמיש יותר, ואפקטיבי. כל השרירים והמפרקים, שגרמו לכאב והגבלה בטווחי התנועה, יכולים להתבטל ע"י ההידרותרפיה.

במאמר הבא, נתאר את סיפורו של אורי, שניצח את הפיברומיאלגיה, ע"י היחשפות לפלאי המים ויתרונותיהם.

טיפול פיברומיאלגיה באמצעות הידרותרפיה

נכתב ע"י ילנה גולובב, מרכז הידרותרפיה, "גלגל הצלה"


פיברומיאלגיה מוגדרת כמחלה ריאומטית, הפוגעת ב-2-4 אחוז מהאוכלוסייה; כ- 95% הסובלים ממנה, הינן נשים, בין הגילאים 20-50; המחלה מתאפיינת בכאבים בשלד, במפרקים ובשרירים; בתשישות,כאבי ראש, הפרעות שינה, קשיים בריכוז וזיכרון, סחרחורות, תחושת נימול בידיים, רגישות לאור, לרעש, לשינויי טמפרטורה ועוד. 

הסימפטום הראשון של המחלה הוא כאב, ומופיע ,בד"כ, בכל הגוף, עם כי להתחיל באזור אחד, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר תקופה מסיימת. לעיתים יש שינויים ברמת הכאב ובמיקומו, לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר, דפוסי השינה ומידת המתח.

המחלה פוגעת באיכות החיים וביכולת התפקוד של המטופל. המחלה קשה מאוד לאיבחון. עדיין לא נמצאה דרך לריפוי, אלא להקלה על הכאב, ותחזוקה של השרירים והמפרקים. המחלה עלולה ללוות את החולה שנים רבות, ולהפריע ,באופן משמעותי, במהלך החיים התקין שלו, ובכושר העבודה.

כיום אין בדיקת מעבדה הקובעת את קיום המחלה, ולכן האבחון נעשה על דרך השלילה, תוך ביצוע בדיקות רבות לחולה. הגורם למחלה אינו ידוע, עד היום לא הצליחו להוכיח, קשר חד משמעי בין התסמונת לבין איזה שהוא נגיף.

הטיפול המסורתי כולל משכחי כאבים בדרגות שונות, ותרופות שבמקור מועדות לטיפול בדיכאון, אך במינונים נמוכים מפיגות כאבים. כיום ממליצים להעזר בפיזיותרפיה, הידרותרפיה ופעילות גופנית הדרגתית.

הטיפול ההידרותרפי

הטיפול ההידרותרפי נעשה בבריכה מחוממת, ע"י שימוש בסגולות המים: ציפה, התנגדות, תמיכה, חם המים, הפחתת משקל הגוף ועוד. מטרת הטיפול היא לשפר ולהקל על המטופל, שסובל מכאבים, ובמים בשיטות הרפיה ידועות (וואטצ`ו, ג`הארה, האליוויק ועוד), ניתן להשיג מזור לגוף.

כ"כ, החולה ממעט בפעילות גופנית בשל כאבים. במים יכול לשפר את הסבולת הקרדיו- וסקולרית שלו, כי במים אין כח כבידה, והמאמץ, אליהם נדרש פחות. הטיפול משלב תנועה אקטיבית, עם טיפול פאסיבי, בציפה במים חמים.

התרגילים האקטיביים מסייעים בפיתוח מודעות ודימוי גוף; בפיתוח יציבה נכונה, שיפור קואורדינציה, שיפור בזרימת הדם, ושיפור ברמת החיוניות הכללית של הגוף. הטיפול במנח הוריזונטלי מעודד רגיעה גופנית ונפשיתץ מטרתו לשפר את הנשימה, לחזק את הקשר עם הגוף, וכוחות הריפוי הטמונים בו.

כל זאת, בעזרת תמיכת המים במשולב עם מגע עדין של המטפל, המלווה בעיסויים ולחיצות המפיגים מתח וכאב באזורי הגוף השונים.

הרעיון המרכזי הוא ליצור התרחבות והתרווחות של האזור המפרקי, להוריד טונוס שרירי, להפחית לחצים מעמוד השדרה, ולשפר בכך תחושה כללית וטבעית של הגוף.

הציפה במים החמים מסייעת לתחושת שחרור, ומקלה על כאבים, שנגרמים עקב פגיעה אורטופדית בשלד, עם פרוץ המחלה. המים עוטפים את הגוף, ומספקים תמיכה אידאלית, לכל אברי הגוף הנוקשים, ומלאים בכאב.

השימוש בעדנה של המים מסייע לשיקום הנפשי של המטופל, מקנה תחושה של אופטימיות וחיוב, ומעורר את גוף החולה החווה תמיכה מלאה.

אולי יעניין אותך גם..

התעמלות במים בחורף

התעמלות במים בחורף

הכי כיף בחורף להתכרבל מתחת לשמיכה החמה, עם כוס שוקו לוהט וסרט טוב בטלוויזיה ופחות לצאת החוצה ולעשות ספורט רק שלגוף שלנו לא כל כך משנה אם חורף או קיץ. הוא זקוק לפעילות גופנית – להפעיל את השרירים, לשמן את המפרקים ולחזק את הלב. כשנכנעים לעייפות ולמזג האוויר הסגרירי ולא מפעילים את הגוף מתחילות הבעיות!

להמשך קריאה »
התעמלות במים

התעמלות במים – הספורט המומלץ לבעלי עודף משקל

פעמים רבים, אנו נשאלים מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאדם שסובל מעודף משקל. במקרה כזה, כדאי לזכור שאנשים בעלי עודף משקל מתקשים בפעילות אירובית בגלל העומס שנוצר על המפרקים ומערכת הנשימה. כל פעילות שכזו מצריכה מהם מאמץ מוגבר שכרוך בכאב, תסכול והזעה מוגברת, לכן פעמים רבות הם נמנעים מלעסוק בפעילות גופנית, מה שעלול להוביל לעלייה נוספת במשקל ולתחושת ייאוש ותסכול.

להמשך קריאה »
התעמלות במים לגיל השלישי

התעמלות במים לגיל השלישי

אחת הבעיות של בני הגיל השלישי הוא מיעוט בפעילות גופנית בגלל מחלות כאלו ואחרות, בעיות במפרקים, לחץ דם וסכרת לא מאוזנת שעלולים לגרום לסחרחורות ומעל לכל – החשש מנפילה שעלולה לגרום לפציעות וחבלות שקשה להתאושש מהן.

להמשך קריאה »
חוג שחייה לילדים

מה הקשר בין חוג שחייה לביטחון עצמי אצל ילדים?

בגלל שהייה ממושכת בבית, מול טלוויזיה ומחשב, מספר רב של ילדים סובלים מחגורת כתפיים חלשה, מכיוון שבמקום לשחק בגני שעשועים, המחזקים את השרירים ומטפחים פעילות חברתית. לכן, יש לנו ילדים יותר חכמים, אך פחות חזקים ומפותחים פיזית ומנטלית.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה

איך לשחרר שרירים תפוסים

למה מנוחה לא עוזרת עם שרירים תפוסים (ומה כן עוזר) פעמים רבות כשחשים כאב בשרירים, כלומר השרירים "תפוסים", התגובה המיידית היא לשכב ללא תנועה ולהמתין שהכאבים יחלפו, בד"כ בליווי משככי כאבים ולעיתים גם זריקות שמשחררות את השרירים באופן מלאכותי.

להמשך קריאה »
הידרותרפיה - גלגל הצלה

הידרותרפיה בכפר סבא

גלגל הצלה הינו מרכז הידרותרפי ופיזיותרפי, לשיקום  תינוקות, נוער ומבוגרים באמצעות שחייה טיפולית, טיפולי הידרותרפיה, פיזיותרפיה ועוד. המרכז הוקם על-ידי גבי טפרברג בשנת 1990. במרכז קיימות שתי בריכות מקורות ומחוממות, הפועלות בכל ימות השנה, וקליניקות לטיפול רפואי ופרא-רפואי, הנותנות מענה משולב לכל פתולוגיה, תחת קורת גג אחת!

להמשך קריאה »
לימוד שחיה לילדים

הקשר בין שיווי משקל לביטחון עצמי אצל ילדים

כאשר ילד ששיווי המשקל שלו לא מפותח בהתאם לגילו – הוא ירבה ליפול, יתקשה במשחקי כדור ויחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו פעילות מאתגרת וברור שלא יהיה מוכן לעסוק בפעילות גופנית ויתכן גם שיהיה מושא ללעג, מה שעלול להוביל לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו.

להמשך קריאה »
לימודי שחייה

למה כדאי ללמוד שחייה אצל מאמנים הידרותרפיסטים

לימוד שחייה הוא מעבר לטכניקה פשוטה, והוא תלוי במידה רבה במתאמן.ת: מה מצב השרירים, המפרקים, האם יש חולשה בחגורת הכתפיים, איך הגמישות. כאשר המפרקים נוקשים (כתוצאה מחוסר אימון, או מהגיל) יש יותר פחד ורתיעה ממים ולכן יהיה קושי לייצר תנועה במים, ולכן כדאי שהמאמן שלכם יהיה גם הידרותרפיסט שיעזור לכם לבנות את הכושר הנדרש לטובת לימוד שחייה.

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן